Yükleniyor...

Sub Domain Nasıl Açılır?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa BLOG Blog Sub Domain Nasıl Açılır?
30 Nisan 2020, 02:46 0 Yorum 2151 Okuma

Subdomain Nedir?

Subdomain alt alan adırır şekilde görüldüğü gibi asıl alan adınızın altında yer alan alt alan adları subdomain’dir. ve bu alan adları birbirinden bağımsızdır. Günümüzde en yaygın olarak bloglar bu şekilde subdomain yani alt alan adları üzerinde açılmıştır. Örn: blog.alanadi.com şeklinde yayımlanmaktadır.

Subdomain’ler de alan adından bağımsızmış gibi çalıştığı için FTP klasörü vardır. Ana dizinde Her subdomain’e ait ayrı bir klasör oluşturur. Siz kendi alt alan adınızı oluşturdunuz diyelim alt alan adıyla birlikte FTP’de oluşturduğunuz domainin klasörü kendiliğinden oluştururlur. Dileylim ki her oluşturduğunuz bir subdomain e web sitesi kurmak istiyorsunuz. FTP’de ana dizin de oluşturmuş olduğunuz subdomain’e ait klasör içerisinde dosyalarınızı yüklemeniz halinde yeni bir bağımsız web sitesi kurmuş olursunuz.

Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Subdomain oluşturmak için bir web sitenize ait hostinginizin olması gerekmektedir. Bu işlem’de oluşturacağınız subdomain’i mevcut hostinginiz’de kullanabilmeniz için alanınızın da yeteri olması şarttır aksi taktirde yapacağınzı tüm işlemler yarım kalabilir. Sadece alan domain alarak subdomain açamazsınız hostizm.com’dan alacağınız hosting’de istediğiniz kadar alt alan adı “subdomain” açabilirsiniz

cPanel’de Subdomain Nasıl Açılır ?

Öncelikle cPanel’e giriş yapmalısınız giriş yaptıktan sonra ETKİ ALANLARI Adı altında Alt Etki Alanları Modülü göreceksiniz Alt Etki Alanları modülüne tıklıyoruz.

Ardından Karşımıza çıkan ekran’da “Alt Etki Alanı” kısmında açacağımız sub domain’in adını yazıyoruz. Bu alanda blog açacaksanız ise sadece “blog” veya forum gibi açmak sitediğinzi ne ise sadece onu yazıyoruz ve ardından sadece OLUŞTUR Btonuna tıklıyoruz. Hepsi bu kadar.

Subdomain’e Web Sitesi Kurulur mu?

Subdomain’e hazır web sitesi,Web Script,Wordpress ve benzeri site kurulabilir. Sektörünüz ve Alt alan adınız neyle ilgili ise onunla alakalı hazır web siteleri kurabilirsiniz diyelimki ürün satıyorsunuz fakat bunun için ayrı bir platform olmasını sitiyorsunuz bunun için eticaret.domain.com gibi açarak kendi ürünlerinizi listeleyebileceğiniz bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum